Gozo “Piętrusem” blank

Triq Ix - Xatt, Mgarr, Gozo, MLH9062, Malta

Stuknij, aby zadzwonić. 00356 99642915
 Komplet rezerwacji
Rezerwacja
qrcode

Zwiedzanie Gozo miło lilipucich rozmiarów to nie lada wyzwanie. Zaskakująca jest ilość miejsc wartych odwiedzenia a szukanie ich na własną rękę nie jest proste. Rozwiązaniem jest Sightseeing  HopOn-HopOff bus.  Objazd ‘piętrusem’ bez dachu, który zawiezie dokładnie tam gdzie trzeba i dodatkowo oferuję przewodnika audio w języku polski  Bilet na autobus obowiązuje na cały dzień i można dowolną ilość razy wsiadać i wysiadać na danej trasie.

Bardzo atrakcyjna wycieczka na Gozo ma w swym planie ´żelazne´ punkty Wyspy Kalipso. Dojazd do terminalu promowego w Cirkewwa można dodatkowo zarezerwować z wycieczką na 1 dzień przed planowanym zwiedzaniem. Start z Valletty o 7:45. Można dosiąść się na przystankach w Sliemie, St. Julians, Bugibba i Mellieha. Przybijamy do portu w Mgarr, skąd okryty, piętrowy autobus wyrusza do najbardziej atrakcyjnych miejsc na Gozo. Każdy pasażer dostaje słuchawki które należy podpiąć do portu audio i wybierając pozycję 15 wysłuchać skoordynowanej z mijanymi punktami polskiej wersji językowej historii Gozo . Autobus jest zielony - jak sielski krajobraz wiosną!

Wycieczka rusza w kierunku Qala. Wspina się mozolnie na wzgórze z którego można zobaczyć Maltę oraz Błękitną Lagunę na Comino . Meandrując wąskimi uliczkami miasteczka przyjeżdża na drugą stronę Gozo.  

Mamy tu czerwono piaskową plażę Ramla - tu znajdują się ruiny rzymskiej willi i umocnień przeciw piratom. Chętni na małe co nieco ? -  należy wysiąść w  Xewkija - Savina Creativity Centre to punkt nr 3.  Rolnictwo to duma Gozitańczyków i już z autobusu można poczuć co tu się produkuje. Smakowita okazja przetestowana bardzo szerokiej gamy naturalnych  przysmaków i wyrobów rękodzieła. Od nalewek, przez dżemy, suszone pomidory, serki, słodycze po koronki i inne pamiątki.  

Jedziemy do Xaghra do świątyń neolitycznych ‘Ggantija’. Według wierzeń, głazy do jej budowy miała przedźwigać gigantyczna kobieta Sansuna. Uważane za najstarsze na świecie na zostały wpisane na listę  UNESCO. Megalityczne budowle mają ponad  5000 lat - Stonehenge jest o 1000 lat młodsze.  Jest też tu młyn Ta’Kola niedawno odremontowany i możliwy do zwiedzenia.

Każdy zna homeryckiego bohatera Odysa. Podczas jego długiego powrotu spod Troi do oczekującej Penelopy  aż 7 lat spędził w sidłach nimfy Kalipso. Ich ‘miłosne gniazdko’ znajduje się na wzgórzu, z którego jest niezrównany widok na morze i plażę Ramla l- hamra.   Punkt nr 6 odwiedził z kolei św. Paweł w drodze na osąd w Rzymie - Marsalforn to mały kurort z wieloma restauracjami i plażą Stąd można dojść do pól solnych - nadbrzeżnych zbiorników gdzie po odparowaniu morskiej wody zbiera się sól.  

Czas na stolicę Gozo - Rabat zwaną  od 1897 r Victorią - na cześć brytyjskiej monarchini. Na wzgórzu znajduje się Cittadela - katedra, mury obronne, muzeum Folklorystyczne i Stare Więzienie.  Forteca została dzięki środkom z Unii odnowiona w 2016r.

Punkt kolejny Sanktuarium Ta’Pinu. Bardzo ważna świątynia dla Gozitańczyków - nawiedzana przez tysiące wiernych. Obraz Madonny słynie z cudów o czym świadczą liczne wota.  Św. Jan Paweł II także tu pielgrzymował !

Czas na małą przerwę na zakupy lub chwilę oddechu w Ta’Dbiegi Wioska Rękodzieła. Koronki, wyroby ze skóry, ceramika, dmuchane szkło, ozdoby ze złota, likiery, miód można podglądnąć artystów przy pracy.

Punkt kolejny to Dwejra - mamy tu kilka cudów natury w jednym miejscu. Wewnętrzne morze - zatoczka z tunelem i rejsami stateczkami.  Skała Generała zwana też Skałą Grzyba, bardzo popularna miejsce dla nurków  ‘Blue Hole’ na szczycie wzniesienia tajemnicze ‘rowki wózkowe’ - cast ruts. Do Marca 2017 r było też tu Azure Window zniszczone przez sztorm. Obecnie do zobaczenia w scenie ślubu “Gry o Tron”. Powrót do Victorii i kolejna miejscowość na trasie to Fontana. Nazwa pochodzi z włoskiego ‘źródło’ i płynie nadal przez wioskę zamieszkaną przez 846 dusz. W centrum jest stara pralnia  gdzie  wieków kobiety przychodziły z bielizną  i na plotki.   

Xlendi, mały rybacki port latem tętni życiem jako drugi po Marsalforn kurort Gozo. Tu wieża obronna rycerzy Joannitów oraz grota Karoliny gdzie za dawnych czasów zakonnice zażywały kąpieli morskich.

 

Ostatni przystanek przed powrotem do portu to ogromny kościół św. Jana w Xewkija (nazwa oznacza oset). Kopuła wznosi się na 75 m co czyni ją jedną z 4 największych na świecie.

Autobusy Gozo Sightseeing odjeżdżają co 45 minut z każdego przystanku. Przy grocie Kalipso i Savina Centre zatrzymuje się na około 10 minut.  Wiele wrażeń czeka na Państwa na Gozo więc proszę pamiętać o kamerach.  Życzymy udanej wycieczki !  

 

Wyposażenie

Udogodnienia

Mgarr

piątek, 12 lipiec 2019 29 26 Clear bezchmurnie
sobota, 13 lipiec 2019 27 26 Clear bezchmurnie
niedziela, 14 lipiec 2019 26 26 Clear bezchmurnie
poniedziałek, 15 lipiec 2019 27 25 Clouds lekkie zachmurzenie
wtorek, 16 lipiec 2019 25 25 Clear bezchmurnie
środa, 17 lipiec 2019 26 25 Clear bezchmurnie
czwartek, 18 lipiec 2019 26 24 Clouds rozproszone chmury
Quady Gozo star at approximate 0.52 km
Ceny już od0