Malta Busem - Południe blank

Office 1, Triq I-Alka, San Pawl il-Baħar, Malta, SPB 01, Malta

Stuknij, aby zadzwonić. 00356 99642915
 Komplet rezerwacji
Rezerwacja
qrcode

Zwiedzanie Malty miło małych rozmiarów to nie lada wyzwanie. Zaskakująca jest ilość miejsc wartych odwiedzenia a szukanie ich na własną rękę nie jest proste. Rozwiązaniem jest City Sightseeing  HopOn-HopOff bus.  Objazd ‘piętrusem’ bez dachu, który zawiezie dokładnie tam gdzie trzeba i dodatkowo oferuję przewodnika audio w języku polskim. Do wyboru są dwie trasy - Południe oraz Północ.  Bilet na autobus obowiązuje na cały dzień i można dowolną ilość razy wsiadać i wysiadać na danej trasie.

 

Część południowa Malty łączy najważniejsze zabytki architektury, region Wielkiej Zatoki  oraz cuda natury których tu nie brakuje. Start wycieczki jest z Sliema - wibrujące za dnia szałem zakupów a nocą pełnymi klubami i restauracjami wzdłuż promenady. Tu też jest przystań dla statków wycieczkowych i niezrównane widoki na Vallettę.  Mijamy wyspę Manoel - fort zbudowany za czasów Wielkiego Mistrza De Vilhena (dostępny w weekendy). Architektem był Francois de Mondion - wypożyczony od Ludwika XIV. Dalej miasto Ta’Xbiex  - obecnie siedziba wielu ambasad z uwagi na wspaniałe wille oraz marina dla  tysiąca jachtów - Msida. Dojeżdżamy do Valletty - barokowej stolicy ‘ zbudowanej przez dżentelmenów dla dżentelmenów’. Rycerze Joannici  tu mieli swoje auberges, kościoły, pałace. Możemy je podziwiać oraz najlepsze muzea, kawiarnie a także liczne sklepy. Auberge de Castille jest siedzibą Premiera. Tuż obok Upper Barrakka Gardens - umieszczone wysoko na murach daje zapierające dech w piersiach widoki na Trzy Miasta oraz Wielką Zatokę - centrum morskich operacji Zakonu. Objeżdżamy mury miejskie Valletty która będąc wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest jednym z niewielu zamieszkałych bastionów.

Następny przystanek przy Muzeum Wojny. Malta mocno ucierpiała podczas II wojny światowej. tu zgromadzone są dokumenty świadczące o tych ciężkich czasach.  Mieści się ono w St. Elmo Fort, w miejscu ufortyfikowanym już od czasów Punickich ( ok. 200 rpne.)  Mediterranean Conference Centre to były szpital Joannitów. Główna sala m 100 metrów długości i jest najdłuższą pokrytą dachem halą w Europie. Obecnie to nowoczesne centrum wystawienniczo-konferencyjne, tu właśnie miało miejsce spotkanie Bush - Gorbaczow w 1989 r.  kończące zimną wojnę. Chwila na zdjęcia Fortu St. Angelo po drugiej stronie zatoki. Budowla oparła się dwóm potężnym obciążeniom - Tureckiemu w 1565 r oraz sił Osi w 1944.    

Był tu też więźniem Caravaggio. W 2016 r poddana gruntownemu remontowi ponownie udostępniona dla zwiedzających.  Kolejny przystanek to kolorowy budynki Valletta Waterfront służące jako terminal dla wycieczkowców. Przez cały rok można podziwiać te ogromne ‘morskie hotele’ przycumowane do nadbrzeża. Możemy to przysiąść na obiad czy zrobić zakupy.   Przejazd koło byłej stoczni Brytyjskiej Marynarki Wojennej w Marsa, następnie Paola i zatrzymujemy się w przy ‘Hypogeum’. Mający 2500 lat kompleks świątyń pełen niszy, ołtarzy i malowideł naściennych jest jedyną podziemną świątynią na liście UNESCO. Z uwagi na wyjątkową wartość historyczną wejście jest limitowane do 80 osób na dzień a bilety trzeba kupić z dużym wyprzedzeniem (szczegóły na heritagemalta.org). Zaraz niedaleko znajduje się kompleks świątyń Tarxien - kolejny bezcenny obiekt sprzed 4000 lat. (w 2015 roku dokonano tu prac konserwatorskich ).  Punkt kolejny na trasie zwiedzania to okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć Valletty od drugiej strony bastionów z Senglea . Danej jest Vittoriosa Waterfront inaczej Birgu była stolica Malty. Mamy to wspaniałą marinę z zacumowanymi najbardziej luksusowymi jachtami milionerów chętnie odwiedzającymi Maltę. Promenada niedawno odremontowana oraz  Muzeum Morskie. Jadąc dalej mijamy Bieb Is-Sultan czyli imponującą bramę z czasów Wielkiego Mistrza Cotoner z 1765 r. Kolejny przystanek w Żejtun przy kościele parafialnym św. Katarzyny.  Nazwa miasta pochodzi od arabskiego słowa oliwa - to był główny produkt rolny miejscowych chłopów. Postój przy kościele St. George - byłym głównym obiekcie sakralnym wsi a od 1797 r miasta Żejtun  - tytuł nadał mu ostatni Wielki Mistrz Zakonu na Malcie von Hompesch.  Następnym przystankiem jest urokliwa wioska Marsaxlokk.  Kolorowe kutry luzzu zacumowane w całej zatoce nadają temu miejscu rustykalny charakter. W niedzielę odbywa się tu bardzo popularny targ rybny, wzdłuż promenady jest mnóstwo restauracji gdzie można spożyć świeżą rybę. Przejazd koło wieży St. Lucian fortyfikacji z czasów Joannitów obecnie centrum badań morskich (niedostępna). Jaskinia Ghar Dalam -  jedna z najstarszych na wyspach mająca 500 000 lat. Szkielety dawno wymarłych zwierząt tu znaleziono. Teren jest doskonały od wędrówek. Błękitna Grota - wspaniała naturalna  jaskinia do której można dopłynąć łódką podziwiając grę świateł we wnętrzu.  Kilkaset metrów dalej znajdują się dwa kompleksy świątynne Hagar Qim i Mnajdra - liczące kilka tysięcy lat są tak usytuowane w stosunku do słońca, że sugerują bycia wykorzystywanymi  jako rodzaj kalendarza. Kolejny przystanek to Centrum Sokolnictwa w Sieggiewi gdzie można zobaczyć wiele rodzajów ptaków drapieżnych.  Ostatni postój przy Limestone Heritage - muzeum kamieniarstwa pokazujące jak prace kamieniarskie były ważne od wieków dla mieszkańców Malty.

Wyposażenie

Udogodnienia

Ułatwienia

Sliema

piątek, 12 lipiec 2019 29 25 Clear bezchmurnie
sobota, 13 lipiec 2019 27 26 Clear bezchmurnie
niedziela, 14 lipiec 2019 27 26 Clear bezchmurnie
poniedziałek, 15 lipiec 2019 27 25 Rain słabe opady deszczu
wtorek, 16 lipiec 2019 26 24 Clear bezchmurnie
środa, 17 lipiec 2019 26 25 Clear bezchmurnie
czwartek, 18 lipiec 2019 26 25 Clear bezchmurnie
Ceny już od0
Rejs Gozo + Comino - All Inclusive star at approximate 0.17 km
Ceny już od0
Żaglowcem Gozo&Comino star at approximate 0.19 km
Ceny już od0
Rejs Wielki Port, ahoj ! star at approximate 0.28 km
Ceny już od0
Malta Busem - Północ star at approximate 0.28 km
Ceny już od0
Dookoła Malty - Rejs All Inclusive star at approximate 0.52 km
Ceny już od0